چهارشنبه , ۴ بهمن , ۱۳۹۶
صفحه اصلی / فجر شیراز / طنین‌ موسیقی مازندران در اولین شب جشنواره موسیقی فجر

طنین‌ موسیقی مازندران در اولین شب جشنواره موسیقی فجر

طنین‌ موسیقی مازندران در اولین شب جشنواره موسیقی فجر

پارس نوا: شامگاه چهارشنبه ۲۰ دی‌ماه، اجراهای سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در برج آزادی با طنین‌ موسیقی مازندران آغاز شد.

در نخستین شب گروه نیما به سرپرستی و نوازندگی فضل‌الله دهقان روی صحنه رفت و قطعاتی از موسیقی بومی منطقه مازندران اجرا کرد.

“درآمد” از ساخته‌های مرحوم احمد محسن‌پور، “آواز کتولی”، “طیبه جان” و “ربابه جان” از قطعاتی بود که محمدابراهیم عالمی، خواننده گروه “نیما” در این کنسرت برای مخاطبان حاضر در برج آزادی خواند.

گروه نیما در این کنسرت رپرتواری را با سونوریته کاملاً بومی اجرا کرد و سازهایی که در این کنسرت به کار گرفت نیز کاملاً سازهای بومی موسیقی مازندران بودند.

نوازندگان و همخوان‌های گروه نیما در این کنسرت عبارت بودند از پرویز عبداللهی (قرنه و سرنا)، یحیی قدیری (لله‌وا و کش‌دمبک)، یحیی قدیری (دوتار)، باقر اسدی (دسرکوتن) و یونس جعفری (همخوان).

فضل الله دهقان، متولد ۱۳۳۹ دابودشت آمل، از سال ۱۳۶۴ فرا گرفتن موسیقی با ساز تخصصی کمانچه را آغاز و یک دوره موسیقی ردیف ایران (ردیف میرزا عبدالله) با ساز کمانچه نزد استاد علی اکبر شکارچی و آموزش ریتم خوانی و پژوھش نزد استاد منوچهر وجدی را فرا گرفت. آموزش و پژوهش در موسیقی مازندران را نزد استاد احمد محسن پور و یک دوره مربی‌گری موسیقی کودکان (سبک کارل ارف) را نزد استاد کامران امید فرا گرفت.

فضل الله دھقان از سال ۶۸ به عضویت گروه شواش و به مدت ده سال در کنسرتھای متعدد از جمله ششمین جشنواره موسیقی فجر سال ۶۹ به سرپرستی استاد احمد محسن محسن پور شرکت داشت.

او عضوگروه هنرمندان شیدا و حضور در کنسرتهای متعدد به سرپرستی استاد منوچهر وجدی و شادروان حبیب الله نجفی؛ موسس و سرپرستی گروه موسیقی «نیما» از سال ۸۰، تهیه کاست‌های بهارانه، ماه تتی، دودوک تیکا به عنوان نوازنده کمانچه، انتشار مجموعه «آلاله رو» به خوانندگی محمود شریفی و رضا قلی زاده و نیز همکاری در ساخت موسیقی «سرداران شهید» برای مرکز حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان مازندران به خوانندگی علی اصغر رستمی، ساخت موسیقی فیلم کوتاه «پیراهن گلدار» به خوانندگی امید تقوائی و ساخت تصانیف و قطعات به تهیه کنندگی صدا و سیمای مازندران و … در کارنامه هنری این آهنگساز ثبت شده‌است.

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر از امشب با اجرای ارکستر چکاوک و نوبانگ مهر در تالار وحدت، ارکستر نیلپور و کر فلوت تهران در تالار رودکی، اجرای جزو شهر و تریو ایران و اسلوونی در فرهنگسرای نیاوران، کنسرت مهدی جهانی در سالن ایرانیان و اجرای علی زندوکیلی در برج میلاد تهران آغاز شد.

در مجموعه فرهنگی برج آزادی نیز پس از گروه موسیقی نیما، گروه ژی به سرپرستی شاهین شهبازپور به روی صحنه رفت و موسیقی منطقه کردستان را اجرا کرد.

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر تا روز ۳۰ دی‌ماه با اجرای موسیقی‌های مختلف در شش سالن شهر تهران ادامه پیدا خواهد کرد.

درباره مهدی کیهانی

ببینید...

اجرای گروه بمرانی در جشنواره موسیقی فجر

در شب پایانی جشنواره موسیقی فجر؛ گروه بمرانی در سالن ایرانیان به روی صحنه رفت ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *